En af de ting, som jeg er rigtig glad for at bruge, når jeg har vasket hår, er leave in conditioner. Det er et godt produkt, hvis dit hår filtrer, da kampen om at få dem ud ikke bliver så stor, som hvis du intet brugte. Uniq One sælger sig selv som et produkt, der kan det hele (hvilket også ligger i navnet) og som et unikt produkt sammenlignet med andre. Når det kommer til sagen, så skiller det sig ikke så meget ud fra andre leave in conditioners, som jeg har prøvet, men jeg synes, konsistensen på dette produkt er en smule tykkere, end dem jeg plejer at bruge. Jeg havde hørt meget om dette produkt, før jeg begyndte at bruge det, og det har levet op til de forventninger, som jeg har haft til det.
Det sælger sig selv med disse 10 punkter
- Repairing dry and damaged hair
- Shine and frizz control
- Heat protection
- Softness and silkiness
- Protection of color with UVA and UVB filters
- Easy brushing and use of iron
- Detangling effec
- Prevention of spilt ends
- Body and Volume
- Long-lastung style
Når man kigger på denne liste, er det jo helt sikkert et mirakel, at det påstår at kunne reparere dit hår. De fleste ved nok og bør ellers vide, at der altså ikke er nogle produkter, der kan gå ind og reparere ødelagt hår, og det kan dette produkt heller ikke. Jeg har nogle små krøller omkring min pande og min nakke, som jeg for lang tid siden er holdt op med at prøve at styre, da det simpelthen er umuligt, og de kan godt være lidt frizzy, hvilket jeg ikke rigtig synes, det her produkt har ændret på. Den giver derimod shine til håret, og jeg kan godt lide, at der er en indbygget varmebeskyttelse i, da det gør, at man kan skære ned på et produkt.
Det med spaltede spidser kan jeg ikke svare på, da det ikke normalt er et problem for mig, og det er derfor ikke et vigtigt punkt for mig. Volume giver den ikke rigtig noget af, og da dette er et meget rigt produkt, skal man passe på med hvor meget, man bruger, da det virkelig virker. Man kan sagtens bruge for meget, og så ender man med fedtet og tungt hår.
Mit hovedfokus med dette produkt er dens evne til at kunne detangle (altså udfiltre) mit hår. Jeg har lyse striber i, og jeg har meget hår, hvilket godt kan give nogle filtrer, når mit hår er blevet vasket. Jeg har oplevet, at produktet gør det nemt og smertefrit at rede mit hår ud.
På billedet kan I se, hvordan mit hår ser ud, når jeg lige har vasket det og tørret det med et håndklæde. Det er ikke helt vildt filtret, men i toppen er der noget, og så er der nogle knuder foran i mit pandehår. Jeg plejer at bruge produktet i håndklædetørt hår, hvor jeg lader det sidde og virke i et minut, inden jeg begynder at rede knuderne ud. Jeg starter altid nedefra og så op, hvis knuderne sidder nederst i håret, hvilket de nærmest altid gør, så jeg ikke ødelægger mit hår.
Indpakningen er rigtig fin og fungerer super godt. Det skal dog lige nævnes, at det er et produkt, som ikke har holdt tilbage på parfumen, og der er rigtig meget parfume på ingredienslisten, så pas på, hvis du er overfølsom for det. Det er et produkt, som du kan dufte, og jeg synes også, du kan dufte det dagen efter i dit hår. Når det så er sagt, er det et rigtig godt produkt og helt sikkert et, som jeg kunne finde på at købe igen, da det virker og er så nemt at arbejde med.
Kan købe her