Jeg har tidligere nævnt en anden palette (no. 639 Flora) fra denne kollektion, som jeg fik i fødselsdagsgave sidste år, og til jul fik jeg så endnu en i no. 641 Earth. Earth er nok den mest naturlige af dem alle, hvis man ser på farverne. Paletterne er ikke de mest pigmenterede, der findes, men det skal ikke forstås negativt i denne sammenhæng. De kan sagtens bygges lidt op, men du vil aldrig få en vildt intens palette ud af denne.  

Der er fem farver i paletten, og de har alle kolde undertoner, så de passer godt sammen. Det ligner, der er en form for glitter i dem alle sammen, men farve 2 og 5 (fra venstre) virker matte, når de bliver påført. Min yndlingsfarve er den midterste, som er en taupe med glitter i, da den giver et rigtig fint look i sig selv.

Det giver sig selv med de naturlige farver, at man ikke kan skabe de mest dramatiske looks med paletten, men den er nem at bruge og giver et flot resultat – oplagt til dem der gerne vil gøre lidt ud af sig selv men ikke har tid til at sidde i 3 timer og lave cut crease. Den kan også sagtens bruges til overgangen fra dag til nat, hvis man fx påfører lidt eyeliner.

Til trods for at paletten ikke er vildt pigmenteret, har jeg foretrukket den fremfor en anden palette med flere farver, som jeg testede samtidig. Jeg elskede Flora paletten, og jeg elsker denne. Kan du skabe 100 forskellige looks? Nej, det kan du ikke, men du kan skabe mange utroligt flotte og naturlige looks med den, og så er den nem at bruge. Det er også ligesom at der kommer mere og mere pigmentering for hver gang man bruger den. Det er som om at der er et film lag og lige så snart man får fjernet det kommer der endnu mere pigmentering igennem. 

Tilføjer man en hvid base under, kan man nok få endnu mere ud af farverne, men det er ikke som sådan nødvendigt. Jeg bruger en primer under, hvilket gør, de holder længere, men selv uden primer et holdbarheden rigtig fin.

Som I nok kan høre, så kan jeg rigtig godt lide denne palette, og jeg vil anbefale den til de, der ikke har behov for et fyrværkeri af farver, når børsten sættes til paletten, men til de som gerne vil have en naturlig makeup, som er nem at bruge, og som altid giver et pænt resultat.

 

Kan købes i Matas og på www.nilensjord.dk til 275 kr.