Hvor blev sommeren lige af? Som jeg skriver dette, har kalenderen netop slået september, og selvom efteråret faktisk er min yndlings årstid, så synes selv jeg, at sommeren har været lige lovlig kort dette år – måske fordi vi ikke har haft det sommerlige vejr, vi er vant til, eller måske fordi jeg har brugt en hel måned af min sommer langt væk fra den danske sommer. Nå, nok om det. Da kalenderen nu siger september, er det selvfølgelig tid til at snakke om mine august favoritter.
Bite Beauty Amuse Bouche Lipstick i ”Rhubarb”
Ja, jeg ved godt, at jeg har nævnt denne før for blot nogle uger siden, men den er bare SÅ fantastisk, at jeg slet ikke kan få armene ned af glæde over at have den i mit liv. Det er hands down den eneste læbestift, jeg har brugt i hele august, og farven gør, at den er perfekt at hive med ind i efteråret også. Jeg forudser en everlasting love affair til lige netop denne læbestift i lige netop denne farve! Læs mere om den her!
Milani Powder Blush i ”01 Romantic Rose”
Helt ærligt, hvor smuk er denne blush så ikke lige? Jeg er helt vild med den. Den er fuldstændig mat, og så er den enormt pigmenteret. Farven er sart lyserød, når den kommer på, men fremfor at være barbie lyserød er den mere dusty og ja, ”romantic”, hvilket navnet jo så fint antyder. Den kan godt være lidt svær at blende ud, fordi den er så pigmenteret, men når det er lykkedes, er den så flot, og farven holder længe på huden. Den ser enormt naturlig ud men har lige det der ekstra, som en god blush har Den kan købes på cdon til 127 kr. (Hvad sker der forresten for, at de nu forhandler makeup?)
Clarasonic Sensitive skin
Vi har nævnt Clarasonicen før her! og her!, og det er ingen hemmelighed, at vi begge elsker den. Jeg har dog længe døjet med tør hud, som bare ikke vil gå væk. Det er blevet bedre og bedre for kun at blive værre igen. Jeg har prøvet diverse cremer og masker, og det har da hjulpet, men hvad der lige gjorde det sidste var, da jeg skiftede børstehovedet på min Clarasonic. Før brugte jeg det hoved, der er egnet til kombineret hud, men jeg tror simpelthen, det har været for dybdegående til min lidt sensitive hud, for jeg lagde mærke til, at den tørre hud var værst, når jeg i en periode brugte min Clarasonic – som om den var for effektiv og strippede min hud fuldstændig for alt fugt. Derfor har jeg nu det børstehoved, der er til sensitiv/sart hud. Der er ingen direkte forskel at mærke, når jeg bruger børsten, men jeg er sluppet af med min tørre hud, og jeg tror det skyldes, at denne børste er knap så hård ved huden. Børstehovedet koster 210 kr. i Magasin og passer til alle typer Clarasonic. Jeg bruger Clarasonic Mia2, som kan købes i Magasin til 1099 kr.
It’s a 10 Miracle Leave-in Product
Hvis man har været på Youtube bare en enkelt gang for nogle år siden, så har man hørt om dette produkt. Det er en slags leave-in conditioner, som man sprayer i håret, når det er håndklæde tørt. Efter al den positive omtale, kunne jeg selvfølgelig ikke tage hjem uden at købe en flaske. Det er faktisk et forholdsvis dyrt produkt – jeg købte en rejsestørrelse (60 ml) og mener den kostede omkring $12 (ca. 75 kr), men det er alle pengene værd. Jeg snyder lidt ved at nævne det her, for i starten af august klippede jeg mit hår af, og derfor har jeg ikke længere behov for en leave-in conditioner, men i juli og begyndelsen af august var jeg meget glad for produktet, der fik mit hår til at se mere velplejet og skinnende ud. Derudover fungerer det også som en slags solcreme for håret, hvilket jo er fantastisk om sommeren, og så hverken fedter eller tynger det håret, selvom mit hår er tyndt og fint. Produktet er amerikansk, og jeg har kun kunnet finde det gennem EBay!
Min hudpleje rutine
Jeg har faktisk været væk hjemmefra en del i løbet af måneden, og når jeg er det, så skifter jeg min hudpleje – desværre! Når jeg så til gengæld har været hjemme, har jeg fundet en rutine, som jeg er helt vild med, og som jeg glæder mig til at skulle igennem hver aften. Hvis I vil læse mere om, hvilke produkter jeg bruger, bør I kigge forbi næste søndag, hvor jeg vil gå i dybden med dem, for der er simpelthen for mange til, at jeg kan nå igennem dem alle her.