En af de mange gode ting ved at rejse er, at man får mulighed for at prøve en masse nye og spændende mærker/produkter, som vi enten ikke kan få herhjemme, eller som man er lidt betænkelig ved at købe online. Nedenfor har vi samlet nogle af vores yndlingsmærker, som vi slæber med hjem, når vi er ude at rejse.

2016-06-01 20.45.42

Soap and Glory

Soap and Glory er et rigtig tøset mærke med lyserød/pink indpakning. Vi har snakket om det på bloggen før, fordi vi er helt vilde med det. Det er et mærke, man bør holde øje med, hvis man er til billig pleje og makeup i rigtig tøset indpakning og med meget tøset duft – måske også en ideel gave til en, der lige er startet med makeup. Jeg har været heldig at finde det i Østrig og Tyskland i Douglas, samt i Boots i England, hvor priserne er noget lavere. Derudover forhandles det også flere steder i bl.a. USA.  

 

Inglot

Jeg har selv kun prøvet deres blush, som er gode og pigmenterede, men de forhandler det meste inden for makeup. De er mest kendte for deres ”freedom” system, hvor man selv kan sammensætte paletter af de farver, man ønsker – det er rigtig smart, og der er uendeligt mange farver, så det er umuligt ikke at blive fristet. Helt sikkert et besøg værd, hvis man ikke kan finde den perfekte palette nogen steder, eller hvis man vil prøve nogle lidt utraditionelle farver. Jeg besøgte butikken på Tenerife, men de er at finde mange steder verden over.

 

Sleek

Endnu et mærke som vi er rigtig glade for – makeup i god kvalitet til en fornuftig pris; hvad er der ikke at elske? De har et stort udvalg med mange paletter og farver, og det er nemt at blive fristet, fordi priserne er så lave. Mærket er engelsk, og så vidt jeg ved, forhandles det mest i England, hvor man kan finde det i Boots og Superdrug – jeg er dog stødt på det på Tenerife engang, så hvis man er heldig, kan man måske finde det andre steder.

 

Revlon

Endnu et mærke der laver makeup i en fornuftig prisklasse. Vi er ikke kommet omkring mærket på bloggen endnu, men jeg er rigtig glad for deres Just Bitten Lip Stains (der minder meget om Cliniques Chubby Sticks) og deres PhotoReady Foundation. Jeg har fundet mærket i Frankrig, Italien, England og USA, men ifølge deres hjemmeside forhandles det flere andre steder også.

 

Lush

Her er der tale om virkelig lækker, håndlavet og personlig pleje til hud, krop og hår men ikke den traditionelle slags. Lush er fantastisk til at gøre kedelige hverdagsting sjove, hvad enten det er i form af en ”bath bomb” eller en ”shower jelly”. Duften i Lush og produkterne er intens, og jeg vil derfor mene, at det er et af de mærker, hvor tiden er givet godt ud, hvis man besøger butikken, da man nemmere kan danne sig et indtryk af, om man kan lide duften. Det forhandles mange steder verden over men desværre ikke i Danmark (endnu).

 

Kiko

Endnu et af de mærker, der laver god makeup til en fornuftig pris. Mærket er italiensk, men det forhandles også andre steder. Deres øjenskygger og settingspray er testet og godkendt af os. Vi er stødt på mærket i England og Italien, men det skulle også være til at få i bl.a. Frankrig, Østrig og USA.

 

Barry M

Jeg har selv kun stiftet bekendtskab med deres neglelakker, men dem er jeg til gengæld også rigtig glad for. I sidste uge lagde jeg et billede op på vores Instagram (AMakeupChaos) af farven ”Prickly Pear,” og den er altså bare perfekt til sommer. Så vidt jeg er oplyst, forhandles det udelukkende i England, hvor man kan finde det i både Boots og Superdrug.

 

Wjcon

Dette er et mærke, som vi er stødt på i Rom, og vi er ikke sikre på, om det forhandles andre steder. Deres ”soft” øjenskygger (mousse-tekstur) og almindelige øjenskygger er rigtig gode, og Maria fortryder, hun ikke købte flere, da hun var afsted.

 

Covergirl

Eftersigende det amerikanske svar på MaxFactor, men jeg vil nu alligevel påstå, at der er visse forskelle. Det er makeup til en rigtig god pris, og vi sværger begge til deres Lash Blast Volume Mascara i den orange tube til omkring 40 kr. Det lyder næsten for godt til at være sandt ikke? Hvis du skal forbi USA denne sommer, så kan du jo købe en og prøve for dig selv.

 

Derudover kan det også godt betale sig, at gå forbi de kendte mærker, som vi har herhjemme.               L’Oréal (og mærkerne ejet heraf – fx Lancôme) har efter min erfaring et større udvalg i mange andre lande – og størst er det i Frankrig, formodentlig fordi mærket er fransk. Det betyder også, at de nye produkter lander på hylderne i Frankrig først, så det er værd at have in mente, hvis man har forelsket sig i et produkt, som man ikke kan finde i Danmark.

Bioderma er langt om længe at finde herhjemme, men i forhold til prisen er der virkelig noget at spare i andre lande. Særligt i Frankrig er priserne i bund (igen fordi mærket er fransk). Udvalget er stort i CityPharma i Paris, og hvis man væbner sig med tålmodighed, så kan man med fordel også hive La Roche Posay, Embryolisse, Nuxe, Marvis (tandpasta med ”spændende” smag – lakrids er og bliver en favorit i min bog) og Caudalíe med i kurven. Er man ikke en af de heldige, der skal til Paris, så er der generelt mange penge at spare på apotekerne rundt omkring i Europa.  

Jeg lægger også vejen forbi Sephora, hver gang jeg er ude at rejse. Ja, den ligger også i København, men der er altså lidt at spare og et større udvalg, hvis man kan finde den i udlandet.