Tørshampoo

I dag skal det handle om en af de ting, som jeg er rigtig glad for at bruge; nemlig tørshampoo. Jeg købte disse to, da jeg skulle opfylde mit Batiste lager i London sidste sommer. Da jeg er ved at være igennem det store Batiste lager, som jeg købte, har jeg endelig fået kastet mig ud i disse to. Den første, jeg prøvede, var den med citrus, og min første reaktion var, at den minder meget om den fra Pantene Pro-V, som jeg ikke brød mig om. På flasken står der “uplifting volume,” hvilket måske forklarer den pudrede tekstur. Der er altså tale om en tørshampoo, som man kan mærke i sit hår, hvilket jeg ikke er så vild med, da det for mig føles som om, mit hår er mere beskidt, end det var før. Duften er frisk, og den kan jeg til gengæld rigtig godt lide.

Derefter tog jeg fat i den, som hedder Clearly Naked 0%, som ingen duft har. Den kunne jeg lide en smule bedre, da den ikke gav tekstur til håret på samme måde. Når det så er sagt, var der ingen af dem, der fik mit hår til at se ud som om, det var nyvasket. Det var som om, at det pudder, der er i dem, ikke rigtig suger noget af olien op, som jo ellers er pointen, når man bruger tørshampoo. Jeg kunne se en lille smule forskel, men det var ikke noget, som jeg ville gå ud med. Jeg følte nærmest, at produktet forsvandt i håret. Selvom det nogle gange gav et svagt hvidt skær i mit hår, når man redte det ud, var det ligesom om, at produktet aldrig havde været påført i hår – det havde i hvert fald ingen effekt.

Alt i alt så var jeg meget skuffet med de her produkter, da jeg havde hørt godt om dem før, men de måler sig ikke med min Bastiste tørshampoo. Deres design og valg af duft er rigtig gode, men selve produktet gør bare ikke nok for mig. Hvis man er en person, der bruger tøshampoo for at give håret noget tekstur, så det ikke er så glat, og man ikke har noget imod følelsen af at have noget i håret, så kan de her muligvis godt bruges til det. Det er ikke er produkt, som jeg vil købe igen.

Kan købes her