

Jeg har jo skrevet om Curly Girl metoden på bloggen før, og nu kommer der snart en opdatering på hvordan hele den rutine har fungeret for mig og hvordan den ikke har. Men før jeg kommer dertil vil jeg lige introducere jer til et produkt jeg har byttet med et andet i min Curly Girl rutine. Jeg startede med kun at bruge balsam og synes faktisk det fungerede rigtig fint….indtil jeg prøvede denne hårvaske fra Curly Girl. Curly Girl er en serie som du kan finde i Normal, det var i hvertfald der jeg fandt den. Det er en serie som er utrolig nem at navigere rundt i, da den er lavet til Curly Girl metoden.
Det betyder at man ikke behøver at tænke, så meget over ingredienserne, da de allerede har klaret det for en. DET ER SÅ DEJLIGT! Men jeg har allerede fortalt jer at jeg brugte leave in balsam spray, og den fungere rigtig godt, det eneste er bare at jeg ikke er så vild med duften på den og det er lidt det samme problem som jeg har med den hårmaske. Jeg ved ikke hvad det er, måske er det kokos olien der i, som jeg ikke er så vild med. Jeg har nemlig på fornemmelsen at Tanja ville kunne lide duften og hun elsker kokos duften. Men jeg synes bare ikke det er en direkte duft af kokos…jeg vil nu stoppe med min dårlig forklaring på dufte….
Masken indeholder kokosolie, macadamia Oli og shea butter, og den er vegansk. Hvis vi ser bort fra duften, så synes jeg faktisk den her maske har gjort en stor forskel på mit hår. Jeg synes at krøllerne poppede lidt mere efter jeg begyndte at bruge den. Den giver virkelig god fugt til håret, men uden at fedtet håret. Man kan godt dufte, den i håret efter at det tørrer, men det er heldigvis ikke så voldsomt, men jeg har dog lagt mærke til det flere gange.
Det er en god maske der faktisk virker og hvis man kan lide duften, så er den tæt på at være en must have maske, men duften mangler lige at vinde mig over. Men helt sikkert et produkt der er værd at prøve, også selvom du ikke er på Curly Girl Metoden.