Jeg elsker Charlotte Tilbury og ville ønske, at jeg var rig nok til at købe alt, hvad hun laver. Hendes indpakning er lige i min ånd, og det tiltrækker mig klart til hendes produkter. Prisen gør så, at jeg ikke får mig taget sammen til at købe noget. MEN nu skulle det være, jeg har nemlig hørt så meget omkring hendes Hollywood Flawless Filter For a Superstar Youth Glow, så nu måtte jeg bare eje den.

Jeg vil gerne have, at vi tager et minuts stilhed, for det her produkt har nemlig introduceret glød på flaske. Jeg ved godt, at vi ser alle de her Beautyguruer påføre tons af highlighter, og at det skal blænde alle mennesker, de omgås. MEN selvom jeg elsker highlighter, vil jeg nogle gange bare gerne have, at gløden ligner noget, der kommer indefra og ikke fra en discokugle. Hvis man er til en mere naturlig glød, så læs med her. Jeg har på et tidspunkt anmeldt YSL Touche Éclat Glow Shot, og den var også okay, men den her er alt det, den fra YSL ikke var, nemlig, perfekt.

Det lyder måske meget modigt at sige, det her produkt er perfekt, men det er det. Det virker flot på bar hud, under foundation, blandet sammen med foundation, oven på foundation – det virker bare. Igen vil jeg påpege, at vi snakker naturlig glød og ikke highlighter glød. DEN ER SÅ FLOT PÅ HUDEN! Hun sælger den heller ikke som en direkte highlighter, men som et produkt der giver glød.

Jeg elsker indpakningen på både æsken og selve produktet. Det er et af de produkter, man gerne har stående fremme. Hun har valgt er lave den med en større version af den applikator, vi kender fra concealer. Nogen hader det, men jeg synes faktisk ikke, det gør så meget ved det her produkt, da jeg for det meste påfører lidt på min hånd og derefter til min hud, så der ikke kommer så mange bakterier med tilbage i produktet.

Selve produktet virker som sagt, når du blander det i foundation, når du påfører oven på og under foundation. Den virker til det hele. Jeg har prøvet den med 3 forskellige foundations, og den virker lige godt. Den er også rigtig god som base til en anden highlighter. Eftersigende skulle den have lidt primereffekt, men det er ikke noget, jeg har bemærket. Dog har min foundation holdt fint sammen med produktet.  

Det, jeg godt kan lide, er, at den ikke afgiver glitter eller glimmer til huden. Der er tale om ren glød. Noget jeg ville have elsket på gymnasiet, for I ved ikke, hvor ofte jeg har beklaget mig til Tanja over produkter med glitter og glimmer i. Jeg hadede det som pesten, når det skulle på mit ansigt. Sådan er det heldigvis ikke med denne. Den blender flot ind i huden og holder rigtig fint, selvom den selvfølgelig falmer lidt undervejs. Jeg er positivt overrasket over holdbarheden. 

Jeg har ofte påført den på mine kindben inden foundation og så påført igen efter foundation, og det er så flot. Her på det sidste har jeg blandet den i min foundation, og det giver bare noget til huden, uden at du ser fedtet ud. Der er ikke så meget andet at sige, end at den bare er flot, okay?! 

Det her er et produkt, som jeg elsker højt og kan anbefale til alle! Lige meget om du går med meget makeup eller lidt. Den vil falde i alles smag, det er jeg næsten sikker på. Den findes i 7 forskellige farver, og mit råd er at vælge den, som er tættest på din hudfarve, det er nemlig det, der kommer til at se pænest ud. Jeg har farven 2 Light Clair, og den har passet perfekt til mig både med lidt farve i huden og nu, hvor min sommerfarve begynder at falme. Det er ikke fordi, den afgiver farve, som en foundation gør, men der er lidt pigment i produktet.

Charlotte Tilbury er også selv god til at hype hendes produkter op, og jeg vil derfor anbefale, at I hopper en tur forbi hendes side og læser, hvad det her produkt ellers kan. Hun sætter også de forskellige farver sammen med hendes foundations, så man kan få en idé om, hvilken farve man skal gå efter. 

Fik jeg sagt, at jeg elsker det her produkt? Ellers er det i hvert fald slået fast nu. 

Kan købes på www.charlottetilbury.com